Moszkvában a világbajnok-jelölti verseny negyedik fordulójában az orosz Szergej Karjakin legyőzte az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anandot. A 26 éves nagymester klasszikus gondolkodású idejű partiban először tudta megadásra kényszeríteni az ötszörös világbajnokot. Az amerikai Fabiano Caruana nyerést hagyott ki Veszelin Topalovval vívott küzdelmében, a bolgár exvilágbajnok így szerencsés döntetlennel ünnepelte 41. születésnapját. Az orosz Peter Szvidler kedvezőbb állását nem tudta győzelemig fokozni az örmény Levon Aronjannal szemben. Örökös sakkal fejeződött be az amerikai Hikaru Nakamura és a holland Anish Giri megnyitáselméleti párbaja. Karjakin félpontos előnnyel vezet Aronjan előtt. A 420 ezer eurós összdíjazású viadal győztese lesz a norvég világbajnok Magnus Carlsen kihívója.

cccfcdc1109eb78e4a6d05d22a273d5f

A világbajnok-jelölti versenyen a hétfői pihenőnap után folytatódott a pontvadászat. A negyedik játéknapon az eddig megszokott menetrendet láttuk, három döntetlen mellett egy győzelem született, Szergej Karjakin örülhetett, legyőzte Viswanathan Anandot. Első partijukat 2006-ban játszották, 11-szer megosztoztak a ponton, Anand kétszer nyert. Karjakin hazai pályán megadásra kényszerítette az exvilágbajnokot. Az orosz nagymester a Réti megnyitásban eredeti ötlettel rukkolt ki, a parti után dicsérte szekundánsait az ötletért. Anand 10…f5 lépése gyengítés volt, de egyenlő esélyű volt a pozíció.

A torna doyenje a futók cseréjével hibázott, majd 21…Vd6 lépéssel ajándékozott nagy tempót ellenfelének. Egyre érezhetőbbé váltak a sötét gyalogszerkezeti gyengeségek, jelentős volt a különbség a tisztek aktivitása között. Hátrányos állásban Vishya Anand vesztőt húzott, feladásra kényszerült. Az ötszörös világbajnok két éve Hanti-Manszijszkban veretlenül játszotta végig a világbajnok-jelölti döntőt, ahogy 2007-ben, Mexikóban sem vesztett játszmát a nyolc résztvevős, kétfordulós világbajnokságon!

image0002

Az amerikai Fabiano Caruana „megkegyelmezett” a 41. születésnapját ma ünneplő Veszelin Topalovnak. A bolgár exvilágbajnok sorozatos hibákkal került hátrányba, majd életben hagyva Caruana huszárját reménytelen helyzetbe került. A rajtlistát vezető amerikai sakkozó az időkontroll után hagyta ki a nyerést, a bástyavégjátékban már elegendő ellenjátéka volt Topalovnak.

Az orosz Peter Szvidler alaposan feladta a leckét az örmény Levon Aronjannak. Előnyösebb pozícióját azonban nem tudta győzelemig fokozni.

A felkészülés, a változat gondos elemzése jóval több időt vett el az amerikai Hikaru Nakamurától és a holland Anish Giritől. A megnyitáselméleti párbajuk örökös sakkal ért véget.

A 4. forduló eredményei:
Peter Szvidler (orosz, 2757) – Levon Aronjan (örmény, 2786) döntetlen (Angol megnyitás, 41)
Fabiano Caruana (amerikai, 2794) – Veszelin Topalov (bolgár, 2780) döntetlen (Olasz megnyitás, 52)
Szergej Karjakin (orosz, 2760) – Viswanathan Anand (indiai, 2762) 1 – 0 (Réti megnyitás, 43)
Hikaru Nakamura (amerikai, 2790) – Anish Giri (holland, 2793) döntetlen (Félszláv védelem, 32)

A verseny állása:1.Szergej Karjakin 3 pont